OSTROV SØRØYA
MORSKÝ RYBOLOV
SOROYA je jedno z najlepších miest na svete na morský rybolov. Kôli svojej strategickej polohe cca 25-30 km na otvorenom oceáne, obmývaná Barentsovým morom. je bohatá na výskyt veľkých matečných tresiek obecných, tmavých, jednoškvrnitých, vlkoša severného obecného a škvrnitého a halibuta. Sezóna pre športový rybolov z člnov začína 1.apríla , nakoľko na ostrove Soroya platí vyhláška o zákaze lovu z malých plavidiel do 1.4. Sezóna trvá prakticky až do konca septembra.
Približne 12-15 km od ostrova sa nachádza kontinentálny šelf, kde klesá dno z 90 m do 300m a viac. Tam sa veľké tresky zdržiavajú prakticky celoročne a možný je aj ich lov. Najvhodnejším obdobím sú jarné mesiace apríl, máj, jún kedy sa tresky po vytretí intenzívne kŕmia a do pobrežných vôd priplávajú aj hejna tresiek jednošvrnitých, ktoré sú hlavným zdrojom potravy pre halibuty.
Lov halibutov má svoje špecifiká a všeobecne platí, že ho nechytíte tam kde chytáte veľké tresky obecné alebo inak povedané: keď sonar mlčí treba loviť. Vhodnými miestami na lov halibutov sú miesta s výskytom vlkošov alebo tresiek jednoškvrnitých, hĺbky cca od 20 do 120m s prevažne plochým, piesčitým alebo piesčito-kamenistým dnom. Vhodnými nástrahami sú gumenné imitácie rýb, twistre, ripre väčších rozmerov(15 cm a viac), farby hlavne čierne, červené, modré, biele a ich vzájomné kombinácie, kombinácie so striebornou prípadne na malú tresku. Jiggove hlavičky od 60g do 150-200g, alebo giant jigghead podľa sily spodných prúdov.
Vlkoš obecný severný sa nachádza aj v znaku ostrova Soroya a jeho hlavná sezóna začína od polovice mája do konca augusta. Vlkoše sa začiatkom mája vyskytujú pri pobreží v pomerne plytkých vodách od 20m do 40m na kamenistom, kamenisto-piesčitým dnom. Veľkým zážitkom je ich lov na prívlačový prút okolo 60-80g, jiggové hlavičky 60, 80, 100g podľa sily prúdov, ktoré sú na Soroyi pomerne silné. Nástrahy gumenné twistre, ripre, rybky, hadíky a malé pilkre max.100g striebornej farby. Pre gumenné nástrahy sú ideálne biele, červené, žlté farby a ich kombinácie. Vhodné sú aj filety z tresky tmavej alebo jednoškvrnitej. Vlkoš škvrnitý-dorastá do väčších rozmerov ako obecný, vyskytuje sa vo väčšich hlbkach cca 100 a viac metrov, takže je ho možné uloviť aj pri love tresiek obecných na väčších hlbkach. Je to veľmi cenená športová ryba.
Základné čistenie rýb je povinné na mori, na dočistenie a filetovanie je k dispozícií samostatný drevený domček s teplou a studenou vodou s dvoma veľkými samostatnými pracovnými pultami.